DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Marsz Pamięci. 76. rocznica likwidacji ochronki żydowskiej

W piątek, 23 marca 2018 roku, w 76. rocznicę likwidacji Ochronki, organizatorzy zapraszają mieszkańców Lublina, młodzież i dorosłych, do wzięcia udziału w wydarzeniu upamiętniającym los najmłodszych ofiar Holokaustu. W tym dniu organizowany jest Marsz Pamięci z miejsca, gdzie znajdował się budynek ochronki żydowskiej, na teren, gdzie dokonano egzekucji dzieci i ich opiekunek.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): Organizatorzy

2018-03-21, 15.32

Termin: 23 marca 2018 r., godz. 12.00 (prezentacja), 13:00 (początek marszu)

Miejsce prezentacji: Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21

Marsz Pamięci wyruszy spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) o godz. 13.00.

W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, około sto dzieci z żydowskiej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 wywieziono samochodami ciężarowymi lub poprowadzono pieszo na łąki na Tatarach i tam zamordowano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i pani Rechtman, które razem z dziećmi poszły na śmierć.

Miejsce śmierci dzieci usytuowane jest obecnie na obszarze dzielnicy Tatary. W 2016 roku zostało tam umieszczone upamiętnienie w postaci betonowych płyt z informacją o historii miejsca. Jest to jeden z elementów powstałego Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”, w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina.

Miejsce egzekucji dzieci i opiekunek z żydowskiego sierocińca oznakowano za pomocą dwóch betonowych płyt. Każda z płyt ma wymiary 1m x 1m oraz metalową opaskę, na której znajduje się ostatnia litera hebrajskiego alfabetu, której krój zaczerpnięty jest z Księgi Zohar. Ponadto na płytach znajdują się napisy w języku polskim i angielskim, informujące o historii i znaczeniu tego miejsca:

„W tym miejscu, 24 marca 1942 r., policja niemiecka zamordowała ponad sto dzieci z żydowskiego sierocińca przy ul. Grodzkiej 11 oraz ich opiekunki. W 1948 r. szczątki ofiar zostały przeniesione na nowy cmentarz żydowski w Lublinie przy ul. Walecznych”.

Marsz Pamięci wyruszy spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) o godz. 13.00. Uczestników zapraszamy wcześniej, o godz. 12.00, do Bramy Grodzkiej (Sala Czarna) na multimedialną prezentację historyczną przedstawiającą kontekst upamiętnianego wydarzenia i stanowiącą jego integralną część. Marsz Pamięci na Tatary, w miejsce zagłady dzieci, trwa ok. 60 minut.

HARMONOGRAM:

  • 12:00 – Multimedialna opowieść o Ochronce / Sala Czarna, Brama Grodzka
  • 13:00 – Początek Marszu Pamięci / ul. Grodzka 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”)
  • ok. godz. 14:00 – upamiętnienie na miejscu śmierci dzieci (dzisiejsza dzielnica Tatary, róg ulic Maszynowej i Łęczyńskiej)
  • ok. godz. 14:30 – możliwość przejścia na wystawę „Mali Aniołowie"

Wystawa „Mali Aniołowie”

Po Marszu Pamięci zapraszamy do obejrzenia wystawy „Mali Aniołowie", poświęconej upamiętnieniu tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek. Kuratorką wystawy jest p. Jolanta Niedzińska. Wystawa prezentowana będzie Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Hutniczej 20. Będzie dostępna dla zwiedzających do końca marca, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Historia miejsca:

Ochronka (sierociniec) dla dzieci żydowskich założona została w drugiej połowie XIX wieku, była dotowana przez Magistrat miasta Lublina i Gminę Żydowską. W czasie wojny budynek wchodził w obręb getta. Z relacji świadków wiadomo, że w czasie wojny niektóre rodziny żydowskie oddawały tam swoje dzieci, wierząc, że dzięki temu będą bezpieczne. Oprócz miejsca pobytu dzieci i starców budynek był także siedzibą Judenratu.

24 marca 1942 roku, w trakcie akcji likwidacyjnej lubelskiego getta na Podzamczu, niemieckie władze okupacyjne wywiozły samochodami ciężarowymi ponad sto dzieci z żydowskiej ochronki wraz z ich trzema opiekunkami. Według zachowanych przekazów pracownice Ochronki – Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i pani Rechtman – nie chciały opuścić dzieci i dobrowolnie zdecydowały się na śmierć. Wszyscy zostali rozstrzelani na terenie dawnej kopalni piasku. Ciała ofiar pochowano na miejscu w masowym grobie. Po wojnie, w 1948 roku, na miejscu egzekucji odbyła się ekshumacja zwłok i szczątki przeniesiono na teren nowego cmentarza żydowskiego w Lublinie przy ulicy Walecznych, gdzie w 1987 roku postawiono pomnik.

Miejsce egzekucji znajdowało się na terenie kopalni piasku przy ulicy Łęczyńskiej. Zachowały się fotografie lotnicze wykonane przez Niemców w 1944 roku, na których widoczny jest ten obszar. Istnieją także tzw. mapy pamięci, rozrysowane przez mieszkańców tego terenu, bezpośrednich świadków egzekucji dzieci i ich opiekunek.

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN od 2004 roku realizuje działania artystyczne, mające na celu upamiętnienie śmierci dzieci i ich opiekunek. Od początku w działania te włączyła się lokalna społeczność dzielnicy Tatary. Upamiętnienie powstałe w ramach projektu „Lublin. Pamięć Zagłady” wyszło naprzeciw potrzebie mieszkańców włączenia się w opiekę nad miejscem pamięci, za które od wielu lat czują się odpowiedzialni.

Współcześnie miejsce rozstrzelania dzieci i ich opiekunek jest usytuowane u zbiegu ulic Maszynowej, Łęczyńskiej i Odlewniczej w dzielnicy Tatary. Jest to osiedlowy obszar zieleni. W ramach działań projektowych na obszarze tym zostały wykonane nieinwazyjne badania sondażowe, mające na celu zlokalizowanie miejsca masowego grobu.

Więcej informacji: https://teatrnn.pl/pamiec/miejsce-egzekucji-dzieci-z-ochronki/

Dzieci jak przedmioty (Wspomnienie Symchy Turkieltauba)

Widziałem jak w marcu 1942 r. Lell wraz z innymi gestapowcami zabierał dzieci żydowskie z sierocińca przy ul. Grodzkiej 11, (...) Lell rzucał dzieci na samochód, jakby to były martwe przedmioty. Było wtedy zimno, a dzieci ubrane były tylko w koszulkach. (...) Wiadomo mi, że dzieci zostały zamordowane przy ul. Łęczyńskiej na polu.

Świadectwa pisane likwidacji Ochronki: http://teatrnn.pl/leksykon/node/2559/ochronka_żydowska_świadectwa_pisane

Ochronka na Grodzkiej 11 – funkcjonowanie i likwidacja

http://teatrnn.pl/leksykon/node/914/ochronka_na_grodzkiej_11_%E2%80%93_funkcjonowanie_i_likwidacja

data wydarzenia: 2018-03-23
źródło: info. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.