DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

LGBT Film Festival od piątku w Kinie Nowe Horyzonty

Od 20 do 22 kwietnia Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza do Kina Nowe Horyzonty na największe święto kina LGBT w kraju. W trakcie 9. LGBT Film Festival zobaczymy 5 filmów przybliżających kwestie związane z prawami człowieka czy kształtowaniem tożsamości, ale też ukazujących piękno miłości, która nie pyta o płeć.

Wiadomość archiwalna

A A A

W programie:

„POLYLAND”, reż. Dáša Raimanová, Polska/Wielka Brytania 2017, 71' [20 kwietnia / 18.30]

Głos trzech silnych kobiet pochodzących z trzech różnych środowisk. Bohaterki sportretowane w „Polyland” to urodzone w Polsce mieszkanki Wrocławia. Ania, Miriam i Elmelda chcą być usłyszane nie jako „te inne”, ale jako reprezentantki polskiego społeczeństwa. W filmie poznajemy bliżej niuanse bycia czarnoskórym/czarnoskórą, muzułmaninem/muzułmanką, członkiem i członkinią społeczności LGBT.

BILETY: https://bit.ly/2GkjpWx.

„PrEP 2017 (PrEP 17 – The Coming of Age of PrEP)”, reż. Nicholas Feustel, Wielka Brytania 2017, 36’
[20 kwietnia / 20.00]

PrEP to profilaktyka przedekspozycyjna, polegająca na przyjmowaniu leków, które mogą uchronić przed zakażeniem wirusem HIV.

W styczniu 2017 roku Nicholas Feustel wrócił do Londynu (pierwszą, szeroką akcję związaną z PrEP przeprowadził dwa lata wcześniej), żeby opowiedzieć o dalszych losach PrEP-u. Jego dokument skupia się na historiach kilkudziesięciu aktywistów profilaktyki przedekspozycyjnej, obecnych i dawnych pacjentach, lekarzach i producentach leków. W filmie obserwujemy, jak szybko wspomniany rodzaj profilaktyki stał się dostępny dla tysięcy osób – pomimo problemów ze strony opieki zdrowotnej.

Po seansie zapraszamy na dyskusję „Czy PrEP zakończy epidemię HIV?” Zastanowimy się nad tym czy i w jaki sposób PrEP i PEP mogą zrewolucjonizować podejście do (bezpieczniejszego) seksu, zmienić nastawienie do osób żyjących z HIV i doprowadzić do zakończenia epidemii HIV. Porozmawiamy także o tym w jaki sposób PrEP i PEP działa na organizm człowieka, kto korzysta z tych metod w Polsce, jaka jest ich dostępność i co zrobić by stały się one dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób.

Gośćmi spotkania będą:

- dr Bartosz Szetela – lekarz, aktywnie działa w temacie profilaktyki chorób wenerycznych;

- Paweł Ziemba – działacz, zajmuje się edukacją i przeciwdziałaniem wykluczeniom osób żyjących z HIV.

BILETY: https://bit.ly/2Gg5ncd.

„SIDNEY I PRZYJACIELE” („Sidney & Friends”), reż. Tristan Aitchison, Wielka Brytania 2018, 75’ (POLSKA PREMIERA) [21 kwietnia / 18.30]

Hermafrodyta Sindey dorasta w kenijskiej wsi. Nie lubi nosić spódnic ani wykonywać prac tradycyjnie przypisanych dziewczynom; zamiast tego chce wypasać bydło i grać w piłkę nożną. Dorastając zauważa, że coraz bardziej wyróżnia się na tle innych młodych ludzi. Jej własna rodzina zaczyna wierzyć, że Sindey została opętana przez demona, który chce zrobić z kobiety mężczyznę. Niechęć przeradza się w czystą nienawiść i Sindey musi uciekać do Nairobi w obawie o własne życie. Tułając się po slumsach, publicznie poniżana i bita, traci nadzieję. Na swojej trudnej drodze spotyka jednak grupę transpłciowych osób, z którymi się zaprzyjaźnia; razem zaczynają walczyć z dyskryminacją, odkrywając radość życia, miłość i własną wartość.

Pełnometrażowy dokument „Sindey i przyjaciele” to wzruszająca opowieść o nadziei, marzeniach i codzienności grupy hermafrodycznych i transpłciowych osób walczących o przetrwanie na marginesie kenijskiego społeczeństwa. Film znalazł się w oficjalnej selekcji BFI London Film Festival 2018.

BILETY: https://bit.ly/2Id7Fpi.

„KTO URATUJE RÓŻE?” („Chi salverà le rose?”), reż. Cesare Furesi, Włochy 2017, 103’ [21 kwietnia / 20.30]

Serdeczna komedia z brawurowo zagranymi rolami i charakterystycznym, włoskim humorem. Giulio (Carlo Delle Piane) jest starszym, eleganckim panem, który porzucił karierę prawniczą, by zarabiać na życie grając w pokera. Swój wolny czas poświęca przyjacielowi – Claudio (Lando Buzzanca). Kiedy Claudio zapada na ciężką chorobę, Giulio przestaje grywać w pokera, co szybko odbija się na finansach w ich domu. Musi zwolnić ogrodnika, później kucharza, by w końcu sprzedać część mebli. Całą sytuację rozgrywa jednak w iście pokerowym stylu – blefuje i gra w taki sposób, aby chory Claudio nie domyślił się, że coś jest nie tak.

Film otrzymał nominacje do Italian Golden Globe 2017: (nagrody udzielane przez Zrzeszenie Zagranicznych Krytyków we Włoszech) za najlepszy debiut, najlepszego aktora (Carlo Delle Piane) i muzyki.

BILETY: https://bit.ly/2I9Duzd.

„UKRYCI W SITOWIU” („A moment in the Reeds”), reż. Mikko Makela, Finlandia/Wielka Brytania 2017, 107’ [22 kwietnia / 18.30]

Studiujący za granicą Fin Leevi wraca na wakacje w rodzinne strony, aby pomóc ojcu w remoncie domku nad jeziorem. Tareq jest uchodźcą z Syrii, który został zatrudniony do pomocy przy renowacji. Podczas pracy, pod nieobecność ojca Leeviego, między mężczyznami pojawia się erotyczna fascynacja. Jako jeden z pierwszych queerowych filmów nakręconych w Finlandii, intymny dramat „Ukryci w sitowiu” oddaje głos nie tylko seksualnej, ale także etnicznej mniejszości, traktując o potrzebie wolności, akceptacji i posiadania miejsca, które można nazwać domem. Film trafił do oficjalnej selekcji BFI London Film Festival 2017.

BILETY: https://bit.ly/2E3F2bH.

data wydarzenia: od 2018-04-20 do 2018-04-22
organizator: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
adres: Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie
tel.: 22 530 66 40, faks: 22 831 06 63
e-mail: kamilat@nowehoryzonty.pl
www: http://www.nhef.pl 
źródło: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.