DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Listy do Henia. Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości

Podczas wydarzenia uczniowie z lubelskich szkół wyślą listy do Henia Żytomirskiego, żydowskiego chłopca, który zginął podczas II wojny światowej. Listy będą wysłane w miejscu, gdzie w 1939 r. została wykonana ostatnia fotografia Henia, przy wejściu do gmachu banku na Krakowskim Przedmieściu 64. Celem projektu jest ukazanie mieszkańcom miasta, a w szczególności uczniom lubelskich szkół, zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego dziecka.

Wiadomość archiwalna

A A A

Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście 64 (przed wejściem do Banku Pekao SA)

Termin: 19 kwietnia 2018, godz. 12.00 - 13:00

19 kwietnia, przed wysłaniem listów, odbędą się w Bramie Grodzkiej warsztaty dla uczniów ze szkół uczestniczących w tegorocznej akcji. Pracownicy Bramy Grodzkiej opowiedzą o losach Henia i o tym, jak jego historia ujrzała światło dzienne. Przedstawią także kontekst historyczny.

Na podstawie materiałów dokumentalnych i ikonograficznych (zdjęcia, dokumenty) dotyczących historii lubelskiej rodziny Żytomirskich, uczestnicy warsztatu zapoznają się z losami ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Historia Henia Żytomirskiego, żydowskiego chłopca urodzonego przed wojną w Lublinie, umożliwia uczestnikom warsztatów zapoznanie się z życiem jego i jego rodziny w okresie przed wojną oraz ukazuje kolejne etapy Zagłady. Warsztat kończy się pisaniem listów do Henia Żytomirskiego, który zginął prawdopodobnie na Majdanku. Zajęcia uczą tolerancji i szacunku do drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie.

Następnie uczniowie udadzą się na spacer śladami lubelskich adresów związanych z Heniem Żytomirskim. Spacer zakończy się około godziny 12:00 wysłaniem listów w miejscu, gdzie została zrobiona ostatnia fotografia Henia.

W tym roku zaproszenie do udziału w akcji przyjęli uczniowe z niniejszych szkół:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im Jana Pawła II w Bełżycach
  • Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie
  • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie
  • Zespół Szkół w Kalinówce

Lublinian, którzy chcieliby wziąć w akcji wysyłania listów, Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” zaprasza pomiędzy godziną 12:00 a 13:00 na ul. Krakowskie Przedmieście 64.

Strona poświęcona projektowi: https://teatrnn.pl/henio/

data wydarzenia: 2018-04-19
źródło: Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.