DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Warszawskie Dni Różnorodności. Różnorodność to wartość!

Piknik, spotkania, warsztaty, debaty i koncerty. Wszystko pod hasłem różnorodności. Od 20 sierpnia w stolicy trwają Warszawskie Dni Różnorodności. Jednym z wydarzeń tego tygodnia jest otwarcie Galerii Ukraińskiej, a kulminacją będzie Piknik Różnorodności nad Wisłą. Wszystko po to, aby pokazać, że różnorodność to wartość.

Wiadomość archiwalna

A A A

Od 20 sierpnia do 8 września w stolicy odbywają Warszawskie Dni Różnorodności. Organizatorzy wydarzenia - Komisja Klubowa, czyli stowarzyszenie klubokawiarni, barów i klubów oraz Inicjatywa CHLEBEM I SOLĄ, działająca na rzecz poprawy losu uchodźców w Polsce i Europie - chcą pokazać, że różnorodność to wartość, a historia każdego mieszkańca Warszawy jest ważna.

Warszawskie Dni Różnorodności to okazja, aby zobaczyć, że Warszawę tworzą osoby o różnej płci, wyznaniu, pochodzeniu, orientacji seksualnej, stopniu sprawności, kolorze skóry i wieku.

Warszawskie Dni Różnorodności poświęcone są różnym grupom mieszkańców, przede wszystkim tym niedostrzeganym lub dyskryminowanym. To czas, aby opowiedzieć o tym, z jakimi trudnościami spotykają się oni w życiu codziennym, na jakich polach doświadczają dyskryminacji, jak można ich wesprzeć i jak można reagować na przestępstwa z nienawiści, ale i poznać m.in. dorobek kulturowy różnych narodowości warszawiaków czy różnych grup wyznaniowych.

Z programem wydarzeń, które odbywają się w tygodniu można zapoznać się tutaj: https://www.facebook.com/pg/WarszawskieDniRoznorodnosci/events/

Otwarcie Galerii Ukraińskiej

Jednym z wydarzeń tego tygodnia jest otwarcie pierwszej w Polsce street art Galerii Ukraińskiej. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 23 sierpnia, w godz. 18.00-20.00. Murale powstały na filarach wiaduktu przy ul. Zygmunta Słomińskiego naprzeciwko Dworca Gdańskiego. Stworzyli je polscy i ukraińscy artyści, współpracujący z Fundacją Ukraińskie Centrum Informacyjne, Fundacją KLAMRA oraz Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie: Svitlana Bezkorovaina, Ivanka Janina Berchak, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz, Dariusz Paczkowski.

– Naszym celem jest przedstawienie podobieństw kultur i tradycji Polski i Ukrainy – dlatego w naszym projekcie łączymy w tle ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej. Na pierwszym planie zostaną przedstawione różne osoby w tradycyjnych ukraińskich strojach m. in.: Andrzej Seweryn, Joanna Jabłczyńska oraz Aleksandra Kutz – mówią artyści.

W powstaniu Galerii pomagała liczna grupa wolontariuszy z Polski i z Ukrainy.

Więcej o galerii można przeczytać tutaj: https://www.facebook.com/events/2118636318397569/

Nasza relacja z otwarcia Galerii Ukraińskiej: Warszawskie Dni Różnorodności: ukraińskie murale [foto]

 

Piknik Różnorodności nad Wisłą [uwaga! zmiana terminu na 1 i 2 września]

A już w weekend (25 i 26 sierpnia) nad Wisłą będzie można wziąć udział w Pikniku Różnorodności, który połączy kulturę, rozrywkę i edukację. W programie m.in.:

Sobota, 25 sierpnia:

  • koncert zespołu Remont Pomp z Mikołajem Trzaską,
  • koncert Migranckiej Orkiestry Improwizowanej Raya Dickaty’ego,
  • DJ-ska impreza benefitowa - kolektywy didżejskie Synergia i Flauta - przychód ze zbiórki przeznaczony na wsparcie warszawskich NGO działających na rzecz grup mniejszościowych.

Niedziela, 26 sierpnia, 12:00-20:00:

  • namiotowe miasteczko NGO, stoiska i wydarzenia towarzyszące,
  • wielokulturowy market kulinarny z kuchnią uchodźców mieszkających w Warszawie,
  • występy sceniczne: Mała Orkiestra Dancingowa, pod dyrekcją Noama Zylberberga, przypomni wielokulturowy ferment przedwojennej Warszawy i zaprosi do tańca wszystkich uczestników pikniku.

Podczas Pikniku będzie można spotkać i zapoznać się z działaniami takich organizacji, jak: Fundacja Mamy Głos, Stowarzyszenie Koalicja KARAT, Miłość nie wyklucza, Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Wolontariat równości, Fundacja eF kropka, Refugee.pl, Fundacja Ocalenie, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS), Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", Fundacja Zaczyn, Fundacja Projekt Starsi, Ożarowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawym im. Jana Pawła II, Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja Sustinae, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacja KLAMRA.

Szczegóły wydarzenia tutaj: www.facebook.com/events/154404308759075/

We wrześniu organizatorzy planują jeszcze konkurs na organizację przez młodych mieszkańców Warszawy (do 25. roku życia) lokalnych działań pod hasłem "Różnorodność".

Organizację Warszawskich Dni Różnorodności współfinansuje m.st. Warszawa. Partnerem projektu są Miejskie Zakłady Autobusowe.

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

data wydarzenia: od 2018-08-20 do 2018-09-08
źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.