DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Warszawa Singera. Okno na Waliców

25 sierpnia w Warszawie rozpoczyna się 12. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Jednym z pierwszych punktów bogatego festiwalowego programu jest „Okno na Waliców” – wydarzenie poświęcone wielokulturowej historii i przyszłości ulicy Waliców, Mirowa i warszawskiego „Dzikiego Zachodu”.

Wiadomość archiwalna

A A A

[Fot. Grażyna Rutkowska, Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera od dwunastu lat przywraca pamięć o przedwojennej, żydowskiej „Warsze”, sławionej przez Singera w licznych opowiadaniach i powieściach.

Co roku na festiwalowe dni do stolicy Polski przyjeżdżają najznakomitsi przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata. Wiele z tych osób ma tu swoje korzenie, stąd pochodzili ich rodzice i dziadkowie; o­ni sami noszą często polskie nazwiska.

Organizatorzy festiwalu – Fundacja Shalom – chce, chociaż na kilka dni, odtworzyć przedwojenny klimat okolic ulicy Próżnej i Placu Grzybowskiego i pokazać zaginiony świat polskich Żydów.

Miniony świat wspominany jest za sprawą licznych wystaw i przedstawień, instalacji artystów performerów, sesji naukowych i spotkań autorskich, koncertów muzyki klezmerskiej i synagogalnego śpiewu, żydowskich kawiarenek, restauracji, małych sklepików i warsztatów rzemieślniczych. Kultura jidysz powraca poprzez przedwojenne filmy i współczesne spektakle, warsztaty tańca i piosenki, warsztaty wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej, wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne.

Program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu/

W tym roku szczególne miejsce wśród festiwalowych wydarzeń zajmie ul. Waliców – jej oraz Mirowowi i warszawskiemu „Dzikiemu Zachodowi” poświęcone będzie sobotnie popołudnie i wieczór, 25 sierpnia, podczas wydarzenia pt. „Okno na Waliców”.

Waliców 10, 12 i 14 to opuszczone, niszczejące kamienice, które czekają na odkrycie ich niezwykłej historii i na drugie życie, które zapoczątkował niedawny wpis do rejestru zabytków.

Waliców 14 to jeden z najbardziej poruszających przykładów polsko-żydowskiej historii. W domu tym mieszkał poeta getta Władysław Szlengel i przedwojenny kantor Menachem Kipnis. Środkiem ulicy przebiegał mur dzielnicy zamkniętej. Sytuacji tej Szlengel dał wyraz w wierszu "Okno na tamtą stronę".

W czasie Powstania Warszawskiego wybuch niemieckiego „goliata” zniszczył front kamienicy, będącej redutą powstańców. Nieodbudowany po wojnie dom przy Waliców 14 do dziś daje świadectwo historii. W 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim i śmierci Władysława Szlengla, poety getta, zostanie przypomniana historia tego miejsca i jego mieszkańców, ale też toczyć się będą rozmowy na temat „drugiego życia” tych kamienic i działań na rzecz wzbogacenia życia kulturalno-społecznego tego rejonu.

25 sierpnia, od godz. 15.00 do 22.00 na skwerze na skrzyżowaniu ul. Waliców i Grzybowskiej mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli wziąć udział w tych wydarzeniach.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.festiwalsingera.pl/program/25-sierpnia-2018-sobota/

 

 

„Okno na Waliców” zorganizowano we współpracy z Wolskim Centrum Kultury. Partnerzy: Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Włoski Instytut Kultury, Teatr Żydowski w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny, Wydział Architektury Politechniki Mediolańskiej, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów oraz Stowarzyszenie Kamień i Co?

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

data wydarzenia: od 2018-08-25 do 2018-09-02
źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.