DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

100-lecie Niepodległości. Pozarządowe wydarzenia we wrześniu

Ponad 400 wydarzeń: koncertów, wystaw, spotkań, warsztatów, imprez sportowych. Pod koniec kwietnia w Warszawie zainaugurowano obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Włączają się w nie także stołeczne NGO. Zobaczcie, co proponują we wrześniu!

Program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obejmuje kilkaset wydarzeń, które w ciągu 2018 roku odbywać się będą na terenie całego miasta i odwoływać, możliwie jak najczęściej, do lokalnej historii odzyskiwania niepodległości.

Sto lat temu Warszawa odzyskała status stolicy państwa polskiego. Wtedy też Polacy przyjęli swobody demokratyczne i nowoczesne rozwiązania społeczne – powszechne ubezpieczenia, wolność prasy i zgromadzeń. Dzięki temu w stolicy rozkwita kultura i nauka, rodzi się nowoczesna metropolia. Wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa to miasto należące do mieszkańców, dlatego ideą obchodów jest włączenie wszystkich warszawiaków w uroczystości rocznicowe i zaproszenie ich do wspólnego świętowania wolności.

Warszawa przygotowała wiele projektów, które upamiętnią rocznicę. Będą to imprezy ogólnomiejskie i dzielnicowe. Część z nich jest organizowana lub współorganizowana przez stołeczne NGO. Zobaczcie, co proponują we wrześniu.

 

Niepodległościowe Rolkowisko

Dzielnica Wesoła oraz Towarzystwo Narciarskie Biegówki zapraszają na Niepodległościowe Rolkowisko.

W programie m.in. Mistrzostwa Warszawy w sprintach na nartorolkach, wyścigi na rolkach, wrotkach i hulajnogach.

Zapisy pod adresem: https://www.czasomierzyk.pl/zapisy2018/rolkowisko2018/

Miejsce: Rolkostrada, Warszawa Wesoła, skrzyżowanie ulic Raczkiewicza (dawna 1 Praskiego Pułku) i Niemcewicza.

Termin: 1.09.2018, od godz. 10.00

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/214-niepodleglosciowe-rolkowisko,prg

 

Letnie rozrywki warszawiaków w międzywojniu

Grupa Miłośników Warszawy i Mazowsza - przewodnicy PTTK zapraszają na cykl spacerów i warsztatów, w trakcie których będzie można poznać różnorodne formy i sposoby wypoczynku oraz publicznej rozrywki w przedwojennej Warszawie.

Podczas spacerów oraz wizyty w Parku Miniatur będzie można poznać miejsca w Warszawie, w których dostępna była rozrywka na każdą kieszeń. Podczas warsztatów twórczych, uczestnicy poznają (bądź odświeżą sobie) nieco już zapomniane gry zespołowe, które – tak jak kiedyś – również dziś sprzyjają integracji.

Harmonogram wydarzeń:

02.09.2018, godz. 11.00: „Wypoczynek i rozrywka na plażach warszawskich przed wojną” - spacer. Miejsce spotkania: przystanek tramwajowy "Rondo Waszyngtona 06" (w kierunku Grochowa).

08.09.2018, godz. 11.00: „Letnie rozrywki warszawiaków w Ogrodzie Saskim” - spacer. Miejsce spotkania: przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.

15.09.2018, godz. 11.00: Zwiedzanie „Parku Miniatur". Miejsce spotkania: przed „Parkiem Miniatur", ul. Krakowskie Przedmieście 66 (spacer biletowany, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy u przewodnika: Waldemar Prokop, tel.: 791 200 817).

29.09.2018, godz. 11.00: „Zabawy w Lasku Bielańskim” - spacer. Miejsce spotkania: przystanek tramwajowy "UKSW 04", ul. Marymoncka (przy wejściu do Lasku Bielańskiego).

Udział w spacerach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt "Letnie rozrywki warszawiaków w okresie międzywojnia" realizowany jest ze środków m.st. Warszawy przy współpracy z Fundacją Hereditas w ramach Programu: "100 działań na 100-lecie niepodległości".

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/303-letnie-rozrywki-warszawiakow-w-miedzywojniu,prg

 

Miasto kobiet. Prawy brzeg kobiet rowerem

M.st. Warszawa, Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja "Warszawa jest kobietą" zapraszają na kolejną wycieczkę po dzielnicach Warszawy śladami wybitnych mieszkanek stolicy.

Tym razem można wziąć udział w wycieczce rowerowej i poznać kobiecą historię Pragi: spróbować słodkiej „rurki z Wiatraka” Aliny Przewłockiej, zrobić zakupy na bazarze przy placu Szembeka, ubrać się u grochowskiej modystki Zofii Słomskiej i zachwycić się poezją Agnieszki Osieckiej.

Trasa wycieczki wiedzie m.in. przez Kolonię Posłów i Senatorów PPS, gdzie mieszkała pisarka Helena Boguszewska, dom malarki i pierwszej kobiety-scenografki Teresy Roszkowskiej oraz wille primabaleriny Teatru Wielkiego Haliny Szmolcówny i pediatry Hanny Hirszfeldowej.

Miejsce: zbiórka plac Szembeka. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff)

Termin: 9.09.2018, zbiórka o godz. 12:00

Cykl Miasto Kobiet towarzyszy organizowanemu przez miasto stołeczne Warszawę plebiscytowi na Warszawiankę Roku i Stulecia.

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/200-miasto-kobiet-prawy-brzeg-kobiet-rowerem,prg

 

Niepodległa 1918. Koncert

Stowarzyszenie JAX zaprasza na koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich. Pomiędzy utworami muzycznymi zostaną zaprezentowane ciekawostki dotyczące wykonywanych pieśni oraz związanych z nimi wydarzeń historycznych.

Wystąpią: Monika Świostek (sopran), Łukasz Wroński (tenor), Wiktor Brzuchacz (organy, dyrektor artystyczny). Koncert poprowadzi Ryszard Rembiszewski.

Koncert jest organizowany w ramach projektu "Niepodległa 1918 – koncerty upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości" finansowanego przez Urząd Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, organizatorem jest Stowarzyszenie JAX przy współpracy z Parafią pw. Bogurodzicy Maryi.

Miejsce: Kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej, ul. gen. Witolda Urbanowicza 49

Termin: 23.09.2018, godz. 18.45

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/224-niepodlegla-1918-koncert,prg

 

Miasto kobiet. Lewy brzeg kobiet rowerem

M.st. Warszawa, Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja Warszawa jest kobietą zapraszają na kolejną wycieczkę po dzielnicach Warszawy śladami wybitnych mieszkanek stolicy.

Tym razem można wziąć udział w wycieczce rowerowej i poznać kobiecą historię lewobrzeżnej Warszawy: gdzie mieszkała Pola Negri? Komu Mariensztat zawdzięcza swoją nazwę? Do kogo kierowane są „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej?

Poza tymi pytaniami, trasę wycieczki po lewobrzeżnej Warszawie wyznaczą pomniki: Syreny autorstwa prof. Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej, do którego pozowała Krystyna Krahelska, żołnierka AK i poetka; pisarki Elizy Orzeszkowej; generał Marii Wittek; harcmistrzyni Wandy Tazbir odznaczonej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz Haliny Mikołajewskiej, aktorki, reżyserki i opozycjonistki.

Miejsce: zbiórka Rynek Mariensztacki

Termin: 23.09.2018, godz. 12:00

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/201-miasto-kobiet-lewy-brzeg-kobiet-rowerem,prg

 

Sztuka i niepodległość. Spacer architektoniczny

Fundacja HEREDITAS zaprasza na spacer architektoniczny śladami marszałka Piłsudskiego. 11 listopada 1918 był bardzo pracowitym dniem dla Marszałka: przemowy, spotkania i deklaracje. Podczas spaceru będzie można zobaczyć miejsca związane z tamtymi wydarzeniami. W programie także wizyta w Parku Miniatur, gdzie można zobaczyć utracone perły warszawskiej architektury. Każdy z uczestników otrzyma mapę – swoisty pomocnik w odkrywaniu historii.

Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy u koordynatora:

Miejsce: zbiórka: Ogród Saski – przy fontannie

Termin: 29.09.2018, godz. 15:00

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/306-sztuka-i-niepodleglosc-spacer-architektoniczny,prgPoznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo


miejsce: Warszawa
data wydarzenia: od 2018-09-01 do 2018-09-30
źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.