DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Dialog grozi zrozumieniem. Żywa Biblioteka po raz dziesiąty

W 1993 roku w Danii zostaje napadnięty młody człowiek. Po tym przykrym wypadku grupa jego przyjaciół zakłada stowarzyszenie „Stop Volden”, którego celem jest działanie przeciwko przemocy i propagowanie tej idei wśród rówieśników. Podczas festiwalu w Roskilde 75 „Żywych Książek” odpowiada na pytania czytelników rzucając im wyzwanie, by zmierzyli się ze swoimi uprzedzeniami i stereotypami. Tak rodzi się Żywa Biblioteka.

Wiadomość archiwalna

A A A

Jej pomysłodawcami byli Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel. Żywa Biblioteka zawitała do Polski w 2007 roku. Jest cyklicznie organizowana m.in. w Warszawie, Wrocławiu , Krakowie, Poznaniu, Opolu, Białymstoku, Rzeszowie i wielu innych miastach.

„Dialog grozi zrozumieniem” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna wrocławska edycja Żywej Biblioteki. W dniach 13-14 czerwca w Mediatece czytelnicy mieli możliwość wypożyczenia niezwykłych książek, m.in. Antyfaceta, Osoby Homoseksualnej, Alkoholika, Policjanta, Katolika, Żydówki i wielu innych ludzi-książek. Podczas 30 minutowej rozmowy z wybraną „książką” czytelnik może pytać w zasadzie o wszystko, co go ciekawi w życiu danej „książki”, oczywiście nie przekraczając pewnych granic, które każda „książka” sobie wytycza. Dzięki takiej rozmowie można zbudować zrozumienie dla tego, co inne, nietypowe, niepopularne. Obcując twarzą w twarz z Żywą Książką możemy poznać jej punkt widzenia o wiele głębiej niż czytając drukowany podręcznik. Taka rozmowa często przełamuje stereotypy, pomaga zrozumieć problemy, z jakimi na co dzień musi się zmagać Żywa Książka. Można nauczyć się czegoś nowego, zmienić swoje dotychczasowe nastawienie, zbudować dialog i zrozumieć, że inne wcale nie znaczy gorsze.

Celem przedsięwzięcia jest budowanie dialogu, zmiana naszej postawy wobec ludzi inaczej patrzących na świat i mających odwagę żyć w zgodzie z własną naturą, a przede wszystkim zrozumienie oraz uszanowanie każdej odmienności.

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego dolnyslask.ngo.pl.

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy - dodaj komentarz
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.