AntyUniwersytet - wyższy poziom pozarządowej edukacji
autor(ka): Piotr Frączak
Czy możliwe jest osiągnięcie jeszcze większych sukcesów w działalności organizacji pozarządowych? Odpowiedź może nie być tak oczywista jak się niektórym zdaje. W działalności społecznej też istnieje swoisty "szklany sufit", który uniemożliwia dalszy rozwój, a zmiana zawsze wymaga wysiłku, a nie tylko powtarzania, nawet coraz lepiej, tego co już się robiło. kolejny kurs wirtualny rozpocznie się już 1 lutego

Czy możliwe jest osiągnięcie jeszcze większych sukcesów w działalności organizacji pozarządowych? Czy jesteśmy w stanie przekonać społeczeństwo, że organizacje nie tylko są potrzebne i przydatne, ale w istocie są niezbędne dla każdego z nas? Czy możliwe jest powszechne przekonanie, że wspieranie organizacji to obowiązek obywatelski, który wiąże się z przyjemnością świadomego przyczyniania się do wspólnego dobra? Nie chodzi o sukces tej czy innej organizacji, ale o zmianę funkcjonowania społeczeństwa, w którym dobre organizacje cieszyć się będą autentycznym prestiżem i wsparciem (także finansowym) obywateli.

Od prawie trzydziestu lat sektor pozarządowy się profesjonalizuje. Setkami szkolą się działacze i pracownicy, ale rozwój organizacji hamuje jakiś szklany pułap. Małe są ciągle małe. Duże zaś czasem rosną, ale rzadko znacząco zwiększają swoje oddziaływanie - idąc za coraz większe pieniądze na coraz większe kompromisy. Pojedyncze sukcesy cieszą i budzą nadzieję, ale ciągle nie przekładają się na zmianę jakościową w sektorze.

Zmiana jest możliwa

Każda prawdziwa zmiana musi się zacząć od zmiany "w głowie". To my - pozarządowcy - musimy poddać krytycznej refleksji nasze doświadczenia. Musimy zacząć się naprawdę profesjonalizować, tzn. zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną na podstawowe dla sektora tematy. Uwspólnić tę wiedzę tak, by nie była jedynie wiedzą jednostek, lecz środowiska i aby "pamięć instytucjonalna" sektora umożliwiała kolejnym pokoleniom działaczy - zamiast wyważać otwarte drzwi - dobudowywać wspólną wiedzę i zarówno rozwijać się indywidualnie, jak i tworzyć wspólnie mądrość zbiorową.

AntyUniwersytet jako propozycja

Konieczność pogłębiania wiedzy podstawowej, która pomaga zweryfikować stosowane metody, oceniać osiągane efekty jest niewątpliwa. Różne mogą być jedynie sposoby uczenia się. Jedną z nich jest AntyUniwersytet - system samokształcenia dostosowany do potrzeb zaganianych działaczy społecznych. Pojedynczy kurs AU to jedynie sześć krótkich tekstów, które trzeba przeczytać i skomentować w ciągu 6 tygodni. Oznacza to, że wystarczy ok. pół godziny raz w tygodniu na przeczytanie i skomentowanie tekstu, by systematycznie pogłębiać swą wiedzę dyskutując z innymi. Kursy bowiem odbywają się w grupach 5-12 osobowych, a doświadczenie mówi (14 kursów podstawowych, które ukończyło ponad 70 osób), że społecznicy mają bardzo różne, często kontrowersyjne, poglądy. AU pomaga nam raczej ugruntować swoje przekonania i zrozumieć intencje i motywacje innych, niż ich do czegoś przekonywać.

Tematyka kursów

Poza kursem podstawowym

do dyspozycji studentów AU są kursy wprowadzające do bardzo różnych tematów:

w przygotowywane są kolejne.

Formy pracy

Najprostszą formą zaliczenia kursu prowadzonego zgodnie z naszymi zasadami jest kurs wirtualny - dyskusja w grupie dyskusyjnej, na której co tydzień pojawia się nowy tekst.

Możliwe i zalecane jest jednak również tworzenie lokalnych grup samokształceniowych (np. złożonych z członków jednej organizacji) i dyskutowanie tekstów na cyklicznych spotkaniach. Takie grupy powstały już m.in. w Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu.

Zapraszamy do współpracy - kolejny kurs wirtualny już 1 lutego. Zapraszamy. Zgłoszenia na .

Pod tym samym adresem można umawiać się w sprawie wsparcia przy tworzeniu grup samokształceniowych.

organizator: Stowarzyszenie Dialog Społeczny
adres: Strzelecka 3 lok. 12, 03-433 Warszawa-Praga-Północ, woj. mazowieckie
tel.: 22 416 40 30, e-mail: asocjacje@ofop.eu
www: http://asocjacje.org/antyuniwersytet/ 
źródło: Stowarzyszenie Dialog Społeczny
data publikacji: 2018-01-10
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!