Porozmawiaj z Cyganką, Feministką, Gejem i Patriotką. Przyjdź do Żywej Biblioteki w Wałbrzychu!
autor(ka): Radosław Bednarski (RCWIP) (red. dolnoslaskie.ngo.pl)
Czy feministki nienawidzą mężczyzn? Jakie wyzwania stoją przed rodzicem dziecka autystycznego? Jak żyje się w Polsce imigrantce z Ukrainy? Czy geje i lesbijki nie mogą mieć dzieci? Czy należy się bać osoby z chorobą psychiczną? Czy ateiści są przeciwnikami ludzi wierzących? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź podczas Żywej Biblioteki w Wałbrzychu, która już 17 i 18 maja 2018 r. odbędzie się w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk”.

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, który umożliwia wszystkim chętnym nieformalny osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 80 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd itp. W trakcie najbliższej edycji Żywej Biblioteki w Wałbrzychu będzie można porozmawiać m.in. z Agnostyczką, Ateistą, Cyganką/Romką, Gejem, Hazardzistą, Imigrantką, Lesbijką, Mamą dziecka z autyzmem, Muzułmaninem/Berberem, Osobą chorującą psychicznie, Osobą niepełnosprawną, Osobą z depresją i zaburzeniami lękowymi, Parą lesbijską, Patriotką, Trzeźwym Alkoholikiem, Ukrainką, Ukraińcem, Weganinem oraz Weganką. Każdy Czytelnik w rozmowie z Żywą Książką będzie miał okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 17 i 18 maja 2018 r. w godz. 10.00 – 18.00 w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” przy al. Wyzwolenia 5.

Żywa Biblioteka jest organizowana w ramach projektu „Wielokulturowy Wałbrzych” współfinansowanego ze środków Gminy Wałbrzych oraz „Wiosna z Żywą Biblioteką w Wałbrzychu” współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Dolnośląskie Małe Granty”. Organizatorem lokalnym Żywej Biblioteki jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej, Zespołem Szkół Politechnicznych „Energetyk” oraz Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej „UP-DATE”.

Żywa Biblioteka/Human Library Wałbrzych odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Adama Bodnara, Human Library Organization oraz Sieci Żywa Biblioteka Polska.

Osoba do kontaktów:
Radosław Bednarski
Koordynator Żywej Biblioteki w Wałbrzychu
Tel. 74 665 11 11, 693 145 674
e-mail:

miejsce: al. Wyzwolenia 5, 58-300 Wałbrzych, woj. dolnośląskie
organizator: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych - Biuro Regionalne w Wałbrzychu
adres: Beethovena 1-2 25, 58-300 Wałbrzych, woj. DS
tel.: 74 665 11 11, faks: 74 665 11 11 wew. 60
e-mail: rcwip@rcwip.pl
www: http://www.rcwip.pl 
źródło: inf. nadesłana do red. dolnoslaskie.ngo.pl
data publikacji: 2018-05-14
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!